Valia sa na nás drzí žiaci. Chýba im motivácia.

Mne to netreba, ja chcem byť bezdomovec, skonštatoval ôsmak. Nakoniec si drzo vyložil nohy na stôl, vopchal slúchadlá do uší a ťukal ďalej do rozbitého mobilu.

Podobný scenár sa z času na čas odohrá takmer v každej škole na Slovensku. Žiaľ, počet drzých – nielen ôsmakov – rastie. Je preto na mieste otázka, kde sa v mladom človeku berie toľký odpor? Detský psychoterapeut Kenneth Barish, profesor na americkej Cornell University, tvrdí, že za to môže nedostatok motivácie.

Podľa Barisha k nemu vedie dlhodobá demoralizácia, teda stav, keď zo strany najlbližších ľudí dieťa nedostáva uznanie, pochvalu a povzbudenie. „Deti často skrývajú svoju úzkosť a neistotu za drzé a rebelantské správanie,“ vysvetľuje ďalej profesor pre magazín Psychology Today.

Spájať motiváciu detí s ich rodičmi je samozrejmosťou aj u nás. Realita je však taká, že mnohé deti podporujúcich rodičov nemajú. Sú postihnuté, pochádzajú z marginalizovaných komunít alebo sú inak sociálne znevýhodnené. Aj bez štatistík vieme, že takýchto prípadov sú tisíce po celom Slovensku. Ponechať ich motiváciu len na učiteľov unavených zlou organizáciou systému a zlými platmi môže byť problém. Mnohí z nich totiž sami trpia nedostatkom uznania.

Po pomoc netreba chodiť ďaleko. Na Slovensku sa v poslednom čase vzmáha viacero iniciatív, ktoré sa zaoberajú motiváciu detí a učiteľov. Príkladom je aj projekt „Prečo škola?“. Zameriava sa na žiakov základných škôl z druhého stupňa. „Pracujeme na webovej stránke, kde na začiatok deti „nakopnú“ ich obľúbené idoly. Cieľom nie je to, aby mali žiaci radi školu pre školu, ale aby začali uvažovať nad tým, čo im môže dať do života,“ hovorí Veronika Klindová autorka projektu Prečo škola. „Po čase prenecháme inšpirácie na samotných žiakov, ktorí najlepšie vedia, čo potrebujú počuť ich rovesníci,“ dodáva V. Klindová.

Projekt sa dostal medzi finalistov v súťaži ReŠtart Slovensko, ktorú organizuje Centrum pre filantropiu.  V súčastnosti sa s naží získať podporu prostredníctvom verejnej zbierky, takzvaného crowdfundingu. V prvý týždeň spustenia zbierky vyjadril na sociálnych sieťach podporu aj šéf komory učiteľom Miroslav Sopko či riaditeľka ZŠ Anna Chlupíková.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *