Akné na tvári

Akonáhle sa póry upchajú, olej a maz sa zachytáva vo vnútri pokožky. V takejto pokožke rastie počet baktérii, ktoré spôsobujú zápalovú reakciu v koži. Akné na tvári môže byť malé a sotva viditeľné, s čiernou alebo bielou hlavou, alebo sa môže prejaviť ako rozsiahly a značne viditeľný zápal s bielym, či žltým stredom. Niekedy sa upchaté póry zapália natoľko, až vznikne veľké a bolestivé akné zvané cysty, ktoré nakoniec môžu spôsobiť jazvy. Takmer nikto neunikne upchatým pórom a vyrážkam, a to najmä v období dospievania.  Informácie som čerpal zo stránok ako wikipédia.

Eliminujte podráždenie

Naša pokožka je najzdravšia a najjasnejšia keď je v rovnováhe. Čím väčšiemu podráždeniu a tlaku vystavujete vašu pokožku, tým je väčšia pravdepodobnosť, že vám akné prepukne. Naopak, čím menšiemu podráždeniu vystavujete pleť, tým je vyššia pravdepodobnosť, že vaša pokožka ostane jasná, žiarivá a zdravá. Zdroje podráždenia môžu byť rôzne, napríklad vysychanie pleti, spáleniny od slnka, holenie, depilačný vosk, kozmetika, ktorá upcháva póry.

7 trikov ako mať tvár bez akné

1. Pozor na vytláčanie vyrážok
Téma ohľadom vytláčaniea vyrážok je veľmi diskutabilná, väčšina ľudí tvrdí, že vytláčať akné na tvári je škodlivé. Avšak, hnis, ktorý sa nachádza vo vyrážkach je toxický a v žiadnom prípade by nemal ostávať v tele človeka, môže si tak intoxikovať organizmus a spôsobiť tak ďalšie zdravotné problémy napríklad s pečeňou. Je preto veľmi dôležité vytláčať vyrážky, ale miernym spôsobom. Ak vyrážku príliš rozdráždite, môžete si viac uškodiť ako prospieť. Veľmi účinný tip je prepichnúť hnisavú vyrážku sterilnou ihlou z lekárne, jemne vytlačiť, naniesť na miesto hrubú vrstvu mastného krému (napríklad obyčajný krém Nivea) a nechať 10 minúť vyhnisať a zotrieť hnis spolu s krémom. Pupienkov na tvári je dobré zbavovať sa pílingami a naparovaním sa než vytláčaním.

2. Nedotýkajte sa svojej pleti rukami
Vaše ruky sú plné bakérii a mazu, ktoré si dotykmi prenášate na pleť. Preto by ste sa mali vyvarovať kontaktu rúk a tváre., pretože aj toto je zásadným prispievateľom k tvorbe akné na tvári.

3. Pite dostatok vody
Odporúčaná dávka vody denne je 2-3 litre, v závislosti od toho, či ste žena alebo muž. Vaša pleť je tiež orgán a presne tak ako obličky, potřebuje dostatečné množství vody, aby správne fungovala. Dostatočný pitný režim vám zaručí čistú pokožku bez akné na tvári a iných problematických častiach.

4. Zbavte sa nezdravej stravy v jedálničku
Prestaňte sa stravovať jedlom plným tuku a cukru. Namiesto sladených nápojov ako malinovky, džúsy, pite vodu, odsťavnené ovocie a smoothies. Cukry spôsobujú prudký vzostup inzulínu v tele, čo stimuluje niektoré hormóny, ktoré môžu za tvorbu akné na tvári, či iných miestach na tele.

5. Pite menej mlieka
Nedávno bolo zistené, že mlieko stimuluje mužské pohlavné hormóny, testosterón a androgény, ktoré spolu s inzulínom spôsobujú akné na tvári.

6. Pite zelený čaj
Zelený čaj obsahuje veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú v boji proti voľným radikálom, a tie majú vplyv na bunky, ktoré môžu byť zodpovedné za známky starnutia na pokožke.

7. Jedzte probiotiká
Probiotiká sú zdravé baktérie, ktoré podporujú dobré trávenie a odstraňujú zápaly z tela. Probiotiká ako je lactobacillus môžu viditeľne zlepšiť akné na tvári.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *